Občane plať, Úvahy a komentáře

Ronald Reagan a EET

V poslední době si velice často vzpomenu na R. Reagana, presidenta USA v letech 1981-1989. Nejenom proto, že výrazně přispěl ke konci “říše zla” a přinesl nám svobodu, ale i kvůli dění okolo jeho zvolení.

Tehdy ho totiž každý “pokrokový novinář” Tábora míru a socialismu vykresloval nejhorších barvách, popisoval jeho naprostou nekompetentnost a hrůzné důsledky jeho případného presidentování.   Dnes se opět děje něco podobného.

To ale není předmětem tohoto příspěvku.

Reagan proslul i řadou velice přesných postřehů, které jsou stále platné. Například s tvrzením “Vláda je jako batole. Žravý systém s velkou chutí na straně jedné a s nulovou odpovědností na straně druhé.”  bude nejspíš souhlasit každý.

Ale zpět k EET – na něm je krásně vidět pravdivost dalšího výroku

“Pohled vlády na ekonomiku lze shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaňte to. Pokud se to hýbe dál, regulujte to. A pokud se to dál nehýbe, dotujte to”.

Pokud to přeneseme do problematiky tradičních hospod v malých sídlech, lze jednotlivé kroky vysledovat naprosto přesně.

1) Daně

Celkové daňové zatížení je v ČR je vysoké  a snahou vlády je stále ho zvyšovat, zvláště pak pro OSVČ, které ČSSD pokládá za “parazity”. Ale i přes to se vesnické hospody ještě “hýbaly”

2) Regulace

Protože i přes toto vysoké zdanění řada malých restaurací stále přežívala, nastal krok druhý – regulace pod jménem EET a zákaz kouření.  Zde se vládní strany vzácně shodly – ČSSD bojuje proti parazitům, Babišovou snahou je, aby byl každý zaměstnancem pod vedením šéfa firmy (státu) a manažera Babiše. Takže každý, na Babišovi nezávislý,  je nekalá “konkurence”.. a o té se mimo jiné hodí mít i co nejvíc (zne)užitelných informací. I zdánlivě pravicová TOP09 nelenila “přiložit polínko”.

To už se řada hospod “hýbat” přestala.

3) Takže na řadě jsou, nijak překvapivě, dotace

Tento krok je už ve fázi vývoje… Babiš již teď nabízí starostům, že když se stanou hospodskými, nebudou platit daně (hezká forma dotace, že).  Představa, že na malé obci bude zastupitelstvo navíc ještě hospodským, zedníkem, ševcem, prodavačem potravin a podobně, je nepochybně zcela absurdní  a jsem zvědav, zda se takový “blázen” najde a hlavně jak skončí.

Nicméně, protože likvidace malých hospod v malých sídlech “vesele” pokračuje, nepochybně se dočkáme nějakého řešení…  třeba nápadu, že nově otevřené hospody budou 5 let zbaveny daní i EET.  Schválně, kolik těch “nových” bude patřit přímo či nepřímo Agrofertu?

Že přeháním? Rozhodně ne… před volbami se od vládních stran dočkáme ještě podivnějších “veletočů”.

Časem se nepochybně ukáže, že R. Reagan, Táborem míru a socialismu nenáviděný president USA, měl pravdu.  A z jeho výroků bychom se měli poučit… uvedu zde již jen dva, dle mého názoru velice vhodné do dnešní doby:

“Svoboda není nikdy dál od zániku než jednu generaci”.

“Nemáme na výběr mezi mírem a válkou, pouze mezi bojem a kapitulací”