Projevy, presentace, Úvahy a komentáře

Oznam svého souseda

Je až pozoruhodné, kolik se nám zvláště v Praze objevilo náhle pořádkumilných občanů.  Stačila jedna velice sporná regulace a kolik jich je.  Tvoří jakési „antikonfliktní týmy“ a dohlížejí na to, aby kuřáci, vyhnaní z hospod, nekouřili u jejich vchodu.

Praze evidentně nestačí na udržování pořádku státní policie a ani městská policie a tak vytváří cosi dalšího pod svým vedením.  Možná že důvodem je i skutečnost, že policie má obvykle nějaké povědomí o zákonech, které musí dodržovat a právech občanů, která nesmí porušovat.  To tito „dobrovolníci“ nepochybně nemají. Také ovšem nemají a ani nemohou mít „právní legitimitu“ přesahující práva běžného občana – protože není nikdo, kdo by jim ji dal.  MČ Praha 1 se prostě rozhodla, že si zřídí „vlastní“ pomocnou stráž, aby mohla občany řádně „buzerovat“, nepochybně pro jejich dobro.

V tomto přístupu se ostatně jen a jen řídí příkladem naší vlády, kde koalice ČSSD, ANO a „flexibilních Lidovců“ dělá pro regulace a „buzerace“ občanů posledních 3,5 roku co může. A je si toho velice dobře vědoma – když se blíží volby, tváří se ČSSD a Lidovci, že s tím nemají vůbec, ale vůbec nic společného.

Ale zpět k „pomocné stráži“ v Praze.  Kde se to v těch lidech bere?  Proč tak touží dostat „placku“ a prohánět své spoluobčany?  A to ještě kvůli regulaci, která doufám nepřežije další volby?

Po delší úvaze jsem si uvědomil, že to v naší zemi vlastně není nic nového.  I ta „pomocná stráž VB“ za dob reálného socialismu nebyla nic jiného. A z vyprávění rodičů vím, že i za Protektorátu bylo udávaní vlastních spoluobčanů  dost oblíbenou „zábavou“ jisté skupiny lidí.

A to je další ze, neostýchám se říci, zločinů současné současné vládní koalice ČSSD, ANO a „flexibilních Lidovců“.  Vytvořila opět po „udavačství“ společenskou poptávku podporovanou z „nejvyšších míst“.

Uvedu jen pár  příkladů… pokud sousedovi kouří komín tak, že se nedá dýchat, nebo mi jinak otravuje život bylo a je normální mu to napřed vysvětlit a pokud to nepomůže zajít za starostou.  V případě těch komínů vytvořilo Ministerstvo životního prostředí, řízené ANO za podpory zelených, udavačský web..to aby mohl „souseda“ prásknout i ten, co vlastně ani jeho soused není.. a  krapet ho prohnat.

Následoval Babiš s udavačskou aplikací na EET, regulaci, jejíž prvotním cílem je likvidace drobných živnostníků, které ANO na nic nepotřebuje a ČSSD je má za parazity.

A jak se nám to „ohlašování“ pěkně rozmáhá je vidět na příkladu zavírací doby obchodů o svátcích.  Pár jich zůstalo otevřených a uvědomělí občané je neváhali „prásknout“.  Ovšem až poté, co si v nich nakoupili.

Stručně řečeno, naše současná vláda cíleně podporuje jeden z nejodpornějších rysů lidské povahy tím, že pro něj vytváří prostor a poptávku.

A funguje to „skvěle“.  Již po půlnoci 31.5. byl zaznamenám zvýšený počet  „udání“ (často falešných) že se někde kouří… ne venku, ale v hospodě.

Protože zákazů a příkazů stále narůstá, nepochybně těch „oznámení“ na to či ono bude čím dál tím víc… dalších možností je mnoho. Ani je sem raději nebudu psát, abych neposkytl nějakou inspiraci.

Jen bych ještě připomněl nedávný případ „oznámení“ rodičů, co nepodporují multikulturní výchovu svých dětí ve školách, sociálce.

Tohle všechno musí co nejdříve přestat.  Jistě, nelze omezit počet našich spoluobčanů toužících po tom, aby sousedovi „chcípla koza“.  Ale není žádný důvod, proč by toto konání mělo mít „státní podporu“.  Řešení je přitom prosté – stačí „zrušit“ jak společenskou poptávku po udavačství všeho druhu, tak i počet nesmyslných regulací, zákazů a norem, které k tomu vytvářejí prostor.